مراسم گرامیداشت روز جهانی موزه 1402 توسط ایکوم ایران برگزار شد.

مراسم گرامیداشت روز جهانی موزه 1402 توسط ایکوم ایران برگزار شد.

به مناسبت 18 می مصادف با روز جهانی موزه‌، کمیته ملی موزه‌های ایران (ایکوم ایران) مراسم گرامیداشت این روز را با حضور موزه‌داران و فعالان حوزه میراث فرهنگی کشور در تاریخ 28 اردیبهشت 1402 در خانه هنرمندان برگزار نمود.

در این مراسم ابتدا پیام تصویری ریاست موزه‌های آسیا اقیانوسیه (آسپک) ایکوم آقای لیشون آن پخش شد. سپس پیام هماهنگ کننده مقیم سازمان ملل متحد در ایران آقای اشتفان پریزنر، توسط معاون مرکز اطلاع رسانی سازمان ملل متحد در ایران آقای پاشا تبریزیان قرائت شد. پس از آن نیز پیام ریاست دفتر منطقه ای یونسکو در ایران خانم گلدا الخوری توسط نماینده ایشان خانم عظیمی خوانده شد.

در ادامه پیرو شعار سال 2023 ایکوم جهانی با عنوان «پایداری و حال خوب»، مهندس محمد بهشتی از بنیانگذاران ایکوم در دوره جدید از راه های رسیدن به حال خوب و آقای احمد مسجد جامعی از مدیران با سابقه حوزه فرهنگ و هنر در خصوص اهداف توسعه پایدار و موزه‌ها سخنرانی نمودند.

پس از آن ریاست کمیته ملی موزه‌های ایران آقای احمد محیط طباطبایی بیانیه ایکوم ایران را به همراه راهکارهایی برای سال آتی و گزارشی از یک سال گذشته برای مخاطبین بیان نمودند.

در میانه برنامه قطعات موسیقی با هنرنمایی آقای مازیار رحیمی کلکسیون دار و محقق موسیقی و همچنین آقای مهرداد اله دادیان نوازنده و عضو انجمن حامیان کودکان کار نواخته شد.

سپس مهندس علیرضا قلی‌نژاد عضو هیات اجرایی ایکوم توضیحاتی در خصوص آیین موزه های برتر 1402 به سمع حاضران رساند. و به دنبال آن از افراد بازنشسته و درگذشته‎ی موزه‌های کشور و افرادی که از مدیریت موزه‌های کشور کنار گرفتند و همچنین از همراهان کمیته ملی موزه‌های ایران از جمله موزه‌ها، موسسات فرهنگی و اشخاص کنشگر فرهنگی در یک سال گذشته، تقدیر بعمل آمد.

از ویژگی‌های برنامه امسال رونمایی از تمبر روز جهانی موزه‌ها بود که بر اساس یک مینیاتور موجود در مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد توسط خانم باباییان طراحی و توسط موزه تمبر طلای پرنیان ساخته شده است. همچنین از مجموعه قطعات موسیقی با عنوان پایداری و حال خوب به نوازندگی خانم سارا الهی و کتاب مروری بر دو دهه مجسمه سازی به قلم آقای نیما قاضی رونمایی گردید.

 

این صفحه را پرینت کنید